Havalandırma Nedir?

Her şeyden önce, havalandırma sistemidoğru hava kompozisyonunu sağlamalıdır. Yaşam sürecinde olan kişi oksijeni tüketir ve karbondioksiti serbest bırakır. Nefes almak için sağlıklı hava en az % 21 oksijen içermeli, havadaki oksijen konsantrasyonunu azaltırken, tıkanıklık, halsizlik, baş ağrısı hissine neden olabilir. Sürekli oksijen sıkıntısı verimliliği azaltır, insan sağlığını olumsuz etkiler, yaşlanma sürecini hızlandırır.

Ayrıca, hava kirliliğinin kapalı genellikle mevcut kaynaklar - asbest içeren yapı malzemeleri, mobilya sunta, ev kimyasalları, gaz soba yapılmış. Havada zararlı maddelerin yüksek konsantrasyonda ve önemli tamamen saat başına en az bir kez yenilenmelidir. Modern havalandırma sistemleri, sadece odadaki havayı güncellemekle kalmaz, ayrıca sağlanan havayı da temizleyebilir, nemlendirebilir, ısıtabilir veya istenen sıcaklığa getirerek odadaki kişi için en rahat koşulları yaratabilir. Elektrikli ekipman içermeyen bir havalandırma sistemidir. İçindeki havanın hareketi, sıcaklıktaki farktan, dış havanın ve odadaki havanın basıncından, rüzgâr basıncından kaynaklanır. Doğal havalandırma, tüm çok katlı binalarda bulunmaktadır. Mutfaklarda ve banyolarda havalandırma ızgaralı dikey kanal sistemi (hava kanalları) bulunmaktadır. Hava kanalları çatıya kaldırılır, orada özel nozullar monte edilir. Rüzgârın gücüne bağlı olarak hava emişini arttıran deflektörler bulunmaktadır. Temiz hava akışı kapı ve pencere açıklıklarındaki yuvalardan geçmeli, pencereyi açın. Doğal havalandırmanın etkinliği, rüzgâr yönü, hava sıcaklığı gibi rastgele faktörlere bağlıdır. Buna ek olarak, hava kanalları kir, toz, döküntü ile tıkanır ve dairelere plastik pencereler yerleştirildikten sonra taze hava akışı belirgin şekilde azalır.

Gelen mekanik havalandırma sistemlerine, hava uzun mesafelere taşımak için izin, ekipman ve aletleri kullanarak, hem de temiz ve onu ısıtmak için ihtiyaç. Mekanik sistemler, dış koşullardan bağımsız olarak doğru hava değişim seviyesini sağlayabilir, ancak pahalı değildir ve çalışmalarının enerji maliyetleri oldukça büyük olabilir.

Havalandırma Sistemi Türleri

Pratikte, karışık havalandırma denilen, genellikle hem doğal hem de mekanik olarak kullanılır. Örneğin, bazen mutfakta ve banyoda havalandırma kanallarına küçük fanlar takmak yeterlidir. Otomatik kontrol ile "akıllı" fanlar, örneğin küvet hayranı içerir, nem seviyesi belirli bir sınırı, hafif anahtarına bağlanabilen tuvalet fan aştığında vardır. Ve havalandırma sistemini geliştirmek için pencere bağlantı parçaları veya duvar tedarik valfleri, monte edilebilir. Basınç ve sıcaklık farkı nedeniyle, caddeden hava akacaktır. Valf genellikle gelen hava miktarını düzenleyen bir diyaframla donatılmıştır. İçeri giren havayı temizlemek, gürültüyü azaltmak için bir filtre de içerebilir.

Her bir özel projede, sadece bir uzman hangi tip ventilasyonun en etkili, daha ekonomik ve teknik olarak rasyonel olduğunu belirleyebilecektir.

Besleme havası sistemi, odaya temiz hava sağlamaya hizmet eder. Besleme havası özel arıtmaya tabi tutulabilir. Egzoz sistemi, egzoz havasını odadan çıkarır. Genellikle, hem arz hem de egzoz sistemleri odada sağlanır. Performansları dengelenmelidir, aksi takdirde "kapıları çarpma" nın hoş olmayan bir etkisine yol açacak yetersiz veya aşırı basınç olacaktır.

Odalara sadece bir egzoz veya sadece bir havalandırma sistemi sağlanabilir. Bu durumda, hava odadan dışarıdan veya bitişik odalardan özel açıklıklar ile girer. Ayrıca bu odadan dışarı çıkmış veya bitişik odalara akmaktadır. Hem besleme hem de egzoz havalandırması işyerinde ( yerel havalandırma ) veya tüm oda için ( genel havalandırma ) düzenlenebilir.

Set ve monoblok havalandırma sistemi, en yaygın kullanılan havalandırma sistemleridir. Bireysel elemanlardan (fan, filtre, susturucu, hava kanalları vb.) tasarımcı olarak monte edilirler ve bu elemanlar farklı üreticilerden olabilir. İşe alım sistemi, küçük bir daireden bütün bir binaya kadar herhangi bir oda için tasarlanabilir, ancak sadece bir uzman doğru bir şekilde hesaplayıp tasarlayabilir.

Monoblok montaj, tek bir paket içinde, tamamen hazır bir havalandırma sistemidir. Monoblok sistemi genellikle ısı değiştirici yüklü ısı, 30 ila % 90 enerji tasarruf odadan çıkarılır. Sıcak hava ile soğuk bir besleme havası değiştirilir. Tek parça sisteminin kurulması birkaç saat sürer ve malzeme büyük miktarda gerektirmez, ancak her odasında değil yazmak mümkün olacaktır.