Soğuk Hava Deposu Seçimi Nasıl Yapılır?

Çeşitli farklı yapıya sahip özellikteki ürünlerin başarılı şekilde depolanabilmesini sağlayan özellikteki depolar, soğuk hava depoları olarak tanımlanır. Kullanım amacına bağlı olarak yapılacak olan seçimlere her zaman önem verilmesi yüksek derecede avantajı beraberinde getirir. Ürünlerin doğal özelliğini bozmadan saklanabilmelerini sağlayan yapıda olmalarıyla beraber dış atmosferden ısı ve nem bakımından ayrılırlar. Kendi içerisindeki soğuk havanın sabit şekilde kalabilmesini beraberinde getiren özellikte olmalarıyla birlikte soğuk hava depoları günümüzde pek çok farklı sektör için tercih edilir. Aktif olarak kullanılmalarıyla beraber seçimlerinin yapılmasında bazı kriterlere özen gösterilmesi kullanım amacına bağlı olarak her zaman en iyi seviyede sonuçların alınabilmesi etkisini sağlar.

Soğuk Hava Deposu Seçimi için Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

İç Hacim

Soğuk hava deposunda saklanacak ürüne bağlı olarak iç hacminin belirlenmesi yüksek derecede öneme sahiptir. Öncelikli olarak mevcut ürünlere bağlı olarak deponun boyutlarının ayarlanması oldukça büyük bir fark yaratır.

Ne Kadar Süre Depolanma Sağlanacak?

Seçim yapılırken ne kadar süreli olarak depolamanın yapılacağının göz önünde bulundurulması önemlidir. Soğuk hava depoları için kullanılan malzemelerin farklı şekilde sınıflandırılabiliyor olmalarıyla beraber gerekli olan süre boyunca ürünlerin bozulmadan aynı şekilde kalmalarını sağlayabilecek olan depolama yapabilmeye olanak tanıyan yapıdaki sistemlerin tercih edilmeleri önemlidir.

Ürünleri Saklamak için Kullanılacak Enerji

Soğuk hava deposunun sunduğu enerji tasarrufunun her zaman önemi yüksek derecededir. NRC Soğutma Sistemleri güvencesiyle üretilen soğuk hava depolarının tamamında enerjinin en verimli şekilde kullanılabilmesi ayrıcalığının sunuluyor olmasıyla beraber, yapılacak olan seçimlerde ürünlerin özelliklerine bağlı olarak enerji verimliliğinin en iyi seviyede tutulabilmesi olanağı bulunur. Kullanılacak enerjinin düşük seviyede olması her zaman avantaj sağlar.

Soğuk Hava Deposu Ömrü

Tasarlanan soğuk hava deposunun uzun ömürlü olması sayesinde sürekli olarak değiştirilmesi gerekmez. Her zaman ürünler için yapılacak seçimde kullanım uzun süre devam ettirilebilir olan yapıdaki soğuk hava depolarının tercih edilmesi fark yaratır.

Soğuk Hava Deposunda Fiyat Önemli mi?

Her zaman fiyat detayı mevcut performansa göre doğru orantılı olmalıdır. Enerji verimliliği ve daha pek çok konuda avantaj sağlayan soğuk hava deposunun seçilmesiyle beraber fiyatında da belirgin seviyede fark yaratan sonuçların buluyor olması sayesinde en iyi sonuçların görülebilmesi mümkün olur.

Fiyat faktörü özellikle uzun vadeli olarak ele alınmalıdır. Soğuk hava deposunun sürekli olarak ilk olarak kurulduğu haliyle kullanılabilir durumda olması uzun vadeli zaman diliminde çok önemlidir. Hem ürünlerin korunması hem de ekstra masrafların oluşmamasında fiyat ön plana çıkar.