Soğuk Hava Deposunun Önemi

Soğuk hava deposunda saklanan ürünlerin örnekleri et, yumurta, süt ürünleri, dondurulmuş gıdalar, balık, sebze, meyve ve içeceklerdir. Bu ürünleri depolarken farklı noktalar not edilmelidir. Örneğin et, "ölü" bir üründür. Bir ürünü bozan süreçler, hayvanın kesilmesinden hemen sonra başlar. Diğer taraftan, meyveler ve sebzeler "yaşayan" ürünlerdir. Metabolizma hasatla bitmez. Sonuç olarak, kalite bozulmasını önlemek için uygun nem ve sıcaklık korunmalıdır. Ayrıca et ile nem dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, etin kurutulması ürün üzerinde daha az görülür ve etin ağırlıkça satılması halinde ürünün salınabilirliğini azaltmaktan ziyade finansal kayıplarla sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. Bazı süt ürünleri ve içecekleri, kalitesini etkileyecek kimyasal reaksiyonları ve mikrobiyolojik süreçleri önlemek için belirli bir sıcaklığın altında tutulmalıdır. Bu yüzden zaten "gıda kalitesi" konusunun ortasındayız. Bu terim, hem fiziksel özellikleri hem de kişisel duyusal algı faktörlerini açıklar. Kişisel duyusal faktörler arasında tat, renk, koku, doku vb. Bulunur. Fiziksel özellikler, bakteriyel kirleticilerin ve kimyasal işlemlerin türlerini ve seviyelerini ve koruyucuların türlerini ve miktarlarını içerir.

Gıda kalitesini sağlamak için çeşitli yollar vardır. Bu sayede gıdalar korunma yöntemleri yardımıyla korunabilir ve saklanabilir. Bu yöntemler arasında soğutma, kurutma, kürleme, şekerleme, sigara, konserve, ışınlama ve ışıktan korunma yer alır.

Daha yakından incelendiğinde, soğuk hava deposunda yiyeceğin kalitesini etkileyen birkaç bireysel faktör vardır. Bunlar örn. depolanmış üründeki mikrobiyolojik süreçler olarak tanımlanabilir. Bu mikrobiyolojik süreçler ürün üzerinde ve içinde mikroorganizmaların büyümesini içerir. Tipik bir mikrobiyolojik süreç, ürünün yüzeyindeki bakterilerin büyümesidir. Ancak, oksidasyon veya hidroliz gibi kimyasal işlemler de ürünü etkileyebilir. Bu işlemlerin çoğunda, ürün içindeki enzimler katalizör görevi görür ve daha hızlı reaksiyonlara neden olur. Mekanik işlemler de vardır. Bu mekanik işlemler paketleme ve işleme içerir. Ürünün taşınması ve yeniden yüklenmesi, gıda kalitesini etkileyen tipik mekanik işlemlerdir. Başka bir sorun, soğuk bir odada nemin olmasıdır. Bu nedenle soğuk bir odada, soğutulmuş ürünlerin kurutulmasını önlemek için genellikle yüksek nem aranır. Hava hızı da belirleyici bir rol oynar. Hava hızında, dehidrasyondan kaçınmak için çok yüksek hızlar arasında değil, soğutma için iyi hava dağılımı arasında iyi bir ortalama bulunmalıdır.

Elma ve armut gibi bazı meyve türleri, ürün kalitesini yüksek tutmak için soğuk odadaki atmosferi değiştirebilir. Bu, oda havasındaki CO2 içeriğini artırarak yapılır. Bu solunum ve çürüme süreçlerini yavaşlatır ve depolama süresini uzatır. Meyve üreticileri için, her geçen gün daha uzun süre depolanabilir ürün çok paraya değer. Soğutma uzmanları için soğuk odanın açık bir etki faktörü soğutma prosesidir. Soğutma sistemi sıcaklığı istenen seviyede tutmalıdır. Genelde depolama süresi, buzdolabındaki sıcaklığın ayarlanmasıyla uzatılabilir.

Soğuk Hava Deposunda Sıcaklığın Önemi

Soğuk hava deposunda sıcaklık, gıda ürünlerinde meydana gelen mikrobiyolojik ve kimyasal süreçler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Düşük sıcaklıklar mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır. Bir kural olarak, büyüme oranı sıcaklığa üsseldir, bu da birkaç derecelik bir değişimin zaten büyüme oranında önemli bir artışa dönüştüğü anlamına gelir. Çoğu mikroorganizma optimal büyüme koşullarını bulmak için 0 ° C'den daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Diğer organizmalar -12 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklarda bile büyürler. Bir ürünün dondurulmasıyla genellikle mikroorganizmaların sadece% 10 ila 90'ı öldürülür, yani dondurularak (dondurularak) bir ürün sterilize edilemez. Parazitler, bazen derin donma ile öldürebilecek mikroorganizmalar arasındadır. Bu amaçla, genellikle bir ürünü birkaç gün (veya bir hafta) -20 ° C'de saklamak yeterlidir.